Skip to main content

Recognition

Service & Retirement

Main Content
TCU Frog Fountain

Through the Years Together

TCU is more than just a workplace: we’re all part of a family, a team with a people-centered mission benefiting the greater good. Each year, we take the opportunity to honor some of the Horned Frogs who have seen and contributed so much to make this university what it is today.

Jump to Service Recognition

Retirees

Time is life’s currency, and how we spend it is important. Here’s to the Horned Frogs making time for a turn in their journey, with great fondness and thankfulness for their years of service. May all your days be fulfilling, and your TCU mem’ries sweet.

Length of Service Name Department
45 years, 7 months Glenn Kroh Biology
43 years, 4 months Ross Bailey Athletic Administration
43 years, 4 months Kay Higgins Student Development Services
43 years, 0 months Mark Thistlethwaite School of Art
42 years, 3 months Robert Neilson Chemistry & Biochemistry
40 years, 7 months Isidra Abalos Residential Housekeeping
40 years, 7 months Elizabeth Redfield Psychology
39 years, 10 months Susan Griffin Woods Assistant Provost's Office
39 years, 8 months Darlene Housewright Information Technology
39 years, 1 month Paula Reaves Financial Services
39 years, 0 months Vanessa Lanzarotti Office of the Registrar
38 years, 3 months Delories McGhee Mary Couts Burnett Library
37 years, 6 months Louise VanTilburg Mary Couts Burnett Library
37 years, 1 month Mary Ruth Jones Residential Life
37 years, 0 months Peng Fan Mathematics
36 years, 5 months Jose Carpinteyro Athletics Facilities
36 years, 5 months Deborah Shotwell Residential Life
36 years, 4 months Zoanne Hogg Institutional Effectiveness
35 years, 11 months Robert Rhodes Management & Leadership
35 years, 5 months Maria Balcazar Facility Services
34 years, 11 months Chip Heiss Ticket Office
34 years, 0 months Cheri Massey Center for Career & Professional Development
33 years, 5 months Karen Bowerman Information Technology
33 years, 2 months Valeria McDougle Facility Services
33 years, 0 months Shelia Montgomery Financial Services
32 years, 8 months Judy Castillo Mary Couts Burnett Library
32 years, 3 months Georgia Payne Health Center
31 years, 11 months June Koelker Mary Couts Burnett Library
31 years, 10 months Pamela Hughes Brown-Lupton University Union
31 years, 8 months Russell Kintz Mechanical Systems
31 years, 5 months Mary Nell Kirk Chancellor's Office
31 years, 4 months Sara Dillard Mary Couts Burnett Library
31 years, 0 months Danny Meyer Grounds Maintenance
30 years, 5 months Irene Ballesteros Facility Services
30 years, 5 months Alice Carter Development
30 years, 5 months Suzanne Land Office of the Registrar
30 years, 2 months Debbie Mar Scholarships & Student Financial Aid
30 years, 2 months Juan Varela Building & Equipment Maintenance
30 years, 0 months Nova Johnson Financial Services
29 years, 9 months Sybil White Harris College of Nursing & Health Sciences
29 years, 2 months Beth McLaughlin Facility Services
28 years, 8 months Cheryl Sassman Mary Couts Burnett Library
28 years, 4 months Paul Hood Asset Management & Technical Services
27 years, 2 months David Grebel Extended Education
26 years, 11 months Desiree Chandler Housing & Residence Life
26 years, 6 months Mary Kaszynski Financial Services
26 years, 5 months Mary Ellen Milam Campus Recreation
26 years, 4 months Metra Collins Facility Services
26 years, 4 months Darron Turner Chancellor's Office
25 years, 9 months Mary Patton College of Education
25 years, 4 months Kurk Gayle Intensive English Program
25 years, 4 months Karin Lewis Chancellor's Office
25 years, 1 month Glory Robinson Campus Life
24 years, 11 months Steve McGee TCU Police
24 years, 9 months Rita Brodeur Mailing Services
24 years, 7 months Mary Morton Nursing
24 years, 7 months Anita Unger Graduate Studies
24 years, 4 months Clyde Ridge Building & Equipment Maintenance
23 years, 7 months Michael Warren Grounds Maintenance
23 years, 3 months Terri Gartner VC for Academic Affairs
22 years, 11 months David Hoyler Facility Planning & Construction
22 years, 9 months Sabina Falcon Facility Services
22 years, 8 months Pam Christian TCU Police
22 years, 7 months Jo Nell Wells Nursing
22 years, 2 months Lourie Loken Religion
21 years, 10 months Gladys Brown Office of the Registrar
21 years, 10 months Cindy Matthews Information Technology
21 years, 2 months Lenelda Pennington Information Technology
21 years, 1 month Jeannie Bosillo College of Education
21 years, 1 month Susie Davis Information Technology
21 years, 0 months Debby Watson Human Resources
20 years, 11 months Lisa Pena Mary Couts Burnett Library
20 years, 10 months Marsha Ramsey Academic Affairs
20 years, 9 months Donna Smolik College of Fine Arts
20 years, 6 months Shelton Riley Facility Services
20 years, 1 month DeAnn Jones TCU Police
20 years, 0 months Ver Barritt Building & Equipment Maintenance
19 years, 10 months Danny Williams Mechanical Systems
19 years, 9 months Lisa O'Brien Management & Leadership
19 years, 8 months Maria Rojas Residential Housekeeping
19 years, 5 months Victoria Herrera Office of Admission
19 years, 4 months Susan Kenny Facilities Administration
19 years, 4 months Terri Robinett Information Technology
19 years, 3 months Romana Hughes Koehler Center for Instruction, Innovation & Engagement
18 years, 11 months Dwayne Taylor Grounds Maintenance
18 years, 10 months Vivian Unger KinderFrog School
18 years, 8 months Mary Stanford Accounting
18 years, 6 months Tracy Thompson Human Resources
18 years, 5 months Hillary Lemon Mailing Services
18 years, 5 months David Wright Mechanical Systems
17 years, 9 months Jonie Smith Marketing & Communication
17 years, 7 months Ricky Sellers Mechanical Systems
17 years, 5 months Donald Bruner Facility Planning & Construction
17 years, 5 months Melinda Esco TCU Press
17 years, 4 months Jeff Ferrell Sociology & Anthropology
17 years, 4 months Cindy Odiorne Assistant Provost's Office
17 years, 3 months Phyllis Isbell Marketing & Communication
16 years, 11 months Barbara Alvarez Intensive English Program
16 years, 8 months Guadalupe Cardoso Facility Services
16 years, 8 months Roger Fuller Facilities Administration
16 years, 4 months Jerri Chatman Office of Admission
16 years, 4 months Gayla Todd Marketing & Communication
16 years, 1 month Salvador Barrios Residential Housekeeping
15 years, 3 months Ed Dennis TCU Police
15 years, 3 months Jim Hille Chief Investment Officer
15 years, 3 months Johnnie Slaughter Health Center
14 years, 11 months F. Andrew Schoolmaster AddRan College of Liberal Arts
14 years, 2 months Joretta Marshall Brite Divinity School
14 years, 2 months Eilene Theilig Brite Divinity School
14 years, 0 months John Mathis Management & Leadership
13 years, 8 months Cari Rubin-Chatman Center For Academic Services
13 years, 4 months Dale Rico TCU Police
13 years, 3 months Drew Brown Mechanical Systems
13 years, 1 month Chris White Marketing
11 years, 11 months Russell Burns Football-Mens
11 years, 2 months Asro Rasdon Facility Services
11 years, 2 months Mike Sadler School of Nurse Anesthesia
10 years, 7 months Kevin L. Johnson Ranch Management
10 years, 2 months Tammy Smetters Information Technology
10 years, 1 month Laurie Heidemann Sponsored Programs
10 years, 0 months Richard Priem Management & Leadership

Recognition of Service

The years don’t change us, they just unfold us — and as the university blooms, so do we. Let us commemorate the milestones of our valued colleagues with gratitude, congratulations and best wishes for your continued partnership with TCU.

Years of Service Name Department
45 George Joe IBR/Knight D Research
40 Phil Hartman College of Science & Engineering
40 David Grant Religion
35 Michael Butler Economics/AddRan College of Liberal Arts
35 Nowell Donovan Geological Sciences
35 Barbara Herman Student Development Services
35 Ida Hernandez AddRan College of Liberal Arts
35 Dick Rinewalt Computer Science
35 Tim Taylor Electrical Systems
30 Angelica Acosta Facility Services
30 Tom Camacho Building & Equipment Maintenance
30 Lynn Flahive Davies School of Communication Sciences & Disorders
30 Maria Garcia Facility Services
30 Andrea Heitz Development
30 Nova Johnson Financial Services
30 Lana Maples Financial Services
30 Debbie Mar Scholarships & Financial Aid
30 Greg Stephens Management & Leadership
30 Juan Varela Building & Equipment Maintenance
25 H. Joseph Butler School of Music
25 Rob Garnett John V. Roach Honors College
25 Germán Gutiérrez School of Music
25 Howard Horne Information Technology
25 Doug Ingram Physics and Astronomy
25 Gerald Katchinska Chemistry & Biochemistry
25 Maria Lopez Facility Services
25 Mike Martin Film, Television and Digital Media
25 Dennis Odom Mary Couts Burnett Library
25 Kimberly Payne Starpoint School
25 Karen Steele VC Academic Affairs
25 David Yale Engineering
25 Tim Ybarra Information Technology
20 Jarrett Anderson Football-Mens
20 Ver Barritt Building & Equipment Maintenance
20 Liz Branch International Student Services
20 Tracy Bristol Marketing & Communication
20 Carrie Brown Advancement - Alumni Relations
20 Jonathan Brown Safety
20 Randy Chambers Grounds Maintenance
20 Cathan Coghlan Institutional Research
20 Vilma Cruces Facility Services
20 Maria Cruz Facility Services
20 Marlyn Dart Nutritional Sciences
20 Joel Delgado Building & Equipment Maintenance
20 Lori Diel School of Art
20 Terri Galupi Financial Services
20 Rosa Gomez Human Resources
20 Mark Hart Building & Equipment Maintenance
20 Cindy Hayes Psychology
20 Charlotte Hogg English
20 Elvira Hurtado Facility Services
20 Matt Johnson Counseling Center
20 L. Van Jones Information Systems & Supply Chain Management
20 Natalya Krotsyuk Residential Housekeeping
20 Randal Lewis Management & Leadership
20 Julie Lovett Extended Education
20 Elba McCurley Facility Services
20 Sheri Neill School of Music
20 Lisa O'Brien Management & Leadership
20 Julie O'Neil Strategic Communication
20 Donald Orebaugh Building & Equipment Maintenance
20 Ron Pitcock John V. Roach Honors College
20 Cenobio Resendiz Grounds Maintenance
20 Maria Rodriguez Brite Divinity School
20 Patti Sellers Information Technology
20 Meena Shah Kinesiology
20 Don Sommer Weight Training
20 Laura Steinbach Mary Couts Burnett Library
20 Ivan Taskov Facility Services
20 Aisha Torrey-Sawyer Chancellor's Office & Diversity and Inclusion
20 Barbara Turner Spanish & Hispanic Studies
20 Rosa Villegas Residential Housekeeping
20 Shawn Wagner TCU and UNTHSC School of Medicine
20 William Wempe Dept of Accounting
20 Tiffany Wendt Office of the Registrar
20 Brian West School of Music
20 Olivia Williams MBA Academic Activities
20 Murielle Wright Modern Language Studies
20 Sali Xhakupi Facility Services
15 Dwayne Adams Information Technology
15 Amanda Allison School of Art
15 Carla Ayala Chemistry & Biochemistry
15 Jeannie Bales Development
15 Sammy Bass Sociology & Anthropology
15 Penny Bishop Development
15 Mireya Blanco Residential Housekeeping
15 Diana Boerner Mary Couts Burnett Library
15 Kathy Brandon Financial Services
15 April Brown Veteran Services
15 Suzanne Bryant Nursing
15 Gregory Burdick Grounds Maintenance
15 Kenneth Burnham Residential Facilities
15 Jason Byrne Development
15 Noemi Camacho Residential Housekeeping
15 Elaine Cole VC Academic Affairs
15 Sean Conner Ticket Office
15 Trudy Conner Harris College Academic Resource Center
15 Lindsay Cowdin Theatre
15 Ed Dennis TCU Police
15 John Denton Athletics Alumni Relations
15 Sergei Dzyuba Chemistry & Biochemistry
15 Chris Farley Ranch Management
15 Maria Granados Facility Services
15 Julie Hardy Office of the Registrar
15 Jim Hille Chief Investment Officer
15 Mindy Hollan Housing and Residence Life
15 Trey Ivy Information Technology
15 Namsoon Kang Brite Divinity School
15 David Kinch Information Technology
15 Janine Kraus Development
15 Stacy Landreth Entrepreneurship
15 Maria Malagon Facility Services
15 Alice Martinez Facility Services
15 Elaine Martinez Bayard H. Friedman Tennis Center
15 Sue McClellan VC Student Affairs
15 Thomas Moeller Finance
15 Michael Mooneyham Office of Admission
15 Teresa Mosqueda Facility Services
15 Cynthia Mulkey Financial Services
15 Francisco Munoz Facility Services
15 Kelly O'Brien Neeley Professional Development Center
15 Liz O'Keefe Neeley Dean's Office
15 Anna Petursdottir Psychology
15 Liz Rainwater Office of Admission
15 Evelyn Richardson Treasury Department
15 Edward Riefenstahl MBA Academic Activities
15 Timothy Robinson Brite Divinity School
15 William Roche Philosophy
15 David Sandell Sociology & Anthropology
15 Cynthia Savage College of Education
15 Donna Schonerstedt John V. Roach Honors College
15 Paul Schrodt Communication Studies
15 Rebecca Sharpless Department of History
15 Alan Shorter Theatre
15 Johnnie Slaughter Health Center
15 Jean Stayton Bob Schieffer College of Communication
15 Lori Stowe Information Technology
15 Cheryl Strange Health Center
15 John Thornhill TCU Police
15 Huy Tran Information Technology
15 Jeff Waite Neeley Marketing & Communications
15 Julie Whitt Office of VC for Advancement
15 Dede Williams Student Development Services
15 Linda Wolszon Counseling Center
15 Philip Zielke Theatre
10 Armando Alonso Facility Services
10 Laura Barclay Development
10 Craig Baugh Information Technology
10 Victoria Bennett Environmental Sciences
10 Todd Boling Religious & Spiritual Life
10 Layne Bradley Information Systems & Supply Chain Management
10 Matt Burckhalter College Advising Corps
10 Kathy Cavins-Tull VC Student Affairs
10 Shana Clor Proell Dept of Accounting
10 Cindy Coffin Advancement - Donor Relations
10 Sean Crotty Department of Geography
10 Haydee Cruz Facility Services
10 Regan Boxwell Cruz Spanish & Hispanic Studies
10 Billy Dean Facility Services
10 Shelda Dean Mary Couts Burnett Library
10 Jamie Hurst DeLuna Cross Research
10 Margaret Diehl School of Nurse Anesthesia
10 Jeremiah Donati Athletic Administration
10 Neely Douglas Starpoint School
10 Jill Duncan Pre-Health Professions Program
10 Naomi Ekas Psychology
10 Holly Ellman Marketing & Communication
10 Ariel Feldman Jewish Studies
10 Ramiro Flores Facility Services
10 Ashley Franklin Nursing
10 Martha Freeman Advancement - Operations
10 Maria Gallegos Facility Services
10 William Gibbons School of Music
10 Felix Gomez Mechanical Systems
10 Sue Gong Engineering
10 Kimberly Gore AddRan College of Liberal Arts
10 Robin Griffith College of Education
10 Samantha Griffith Marketing & Communication
10 Audra Guereca College of Education
10 Thomas Guidry Information Technology
10 Beatriz Gutierrez Office of Admission
10 Andrew Hamer Information Technology
10 Laurie Heidemann Sponsored Programs
10 John Holbrook Geological Sciences
10 Lynn Irving John V. Roach Honors College
10 Cedric James Idea Factory
10 Jo Beth Jimerson College of Education
10 Kevin Johnson Ranch Management
10 Morgan Kiani Engineering
10 Max Krochmal Department of History
10 Michael Lambert Building & Equipment Maintenance
10 Scott Langston Religion
10 Meg Lehman Neeley Fellows
10 Michael Leshner Office of Admission
10 Kenneth Lowrance Nursing
10 Laurel Lynch Davies School of Communication Sciences & Disorders
10 Shelly Matthews Brite Divinity School
10 Marla McGhee College of Education
10 William Meier Department of History
10 Efstathios (Stathis) Michaelides Engineering
10 Karen Bell Morgan Campus Life
10 Jean Mrasek Chancellor
10 Stephen Myers Information Technology
10 Santiago Piñon Religion
10 Chad Proell Dept of Accounting
10 Caitlin Provost Office of Admission
10 Brenda Reed Nursing
10 Daniel Riester Ticket Office
10 Thomas Riley Information Technology
10 David Roditi Tennis-Mens
10 Joe Roh Information Systems & Supply Chain Management
10 James Scott Political Science
10 Logan Serzanin Equestrian Team
10 Robin Shelander Cross Research
10 Michael Sherrod Entrepreneurship
10 Alvin Slade Building & Equipment Maintenance
10 Tammy Smetters Information Technology
10 Joel Smith Information Technology
10 John Switzer College of Education
10 Sheldon Tate Campus Recreation
10 Heather Test School of Music
10 Maria Villagomez Facility Services
10 Matthew Wallis Finance and Administration
10 Patricia Walters Dept of Accounting
10 David Weltman Information Systems & Supply Chain Management
10 Marva Wood Office of Admission
5 Mikio Akagi John V. Roach Honors College
5 Antonio Alba Pasillas College Advising Corps
5 Anne Albrecht Dept of Accounting
5 Rob Allen Information Technology
5 Sarah Angle Strategic Communication
5 J C Argueta Alberto Grounds Maintenance
5 Keith Ashcraft Student Affairs Information Services
5 Erin Atwood College of Education
5 Dorothy Bartell Nursing
5 Judy Bernas TCU and UNTHSC School of Medicine
5 Allen Bissonnette Scholarships & Student Financial Aid
5 Audra Boone Finance
5 Mary Brouillette Brite Divinity School
5 Britney Brown Womens Basketball
5 Thomas Brown Advancement - Alumni Relations
5 Matt Calhoun Religion
5 Cory Callahan Neeley Technology
5 Stephen Chaffee Facility Services
5 Yohna Chambers Human Resources
5 Linda Chenoweth Mary Couts Burnett Library
5 María Ciriza Lope Spanish & Hispanic Studies
5 Megan Clawson Koehler Center for Instruction, Innovation & Engagement
5 Gwen Clymo Housing and Residence Life
5 Ashley Coles Department of Geography
5 Heather Confessore AddRan College of Liberal Arts
5 Austin Counts Information Technology
5 Catherine Cox Neeley Student Success Service
5 Wesley Cray Philosophy
5 Sarah Cronin Cross Research
5 Karen Crouch Advancement - Donor Relations
5 Gabriela Cruz Facility Services
5 Richard Denne Geological Sciences
5 Maria Devora Residential Housekeeping
5 Jamie Dixon Mens Basketball
5 Philip Dodd Student Development Services
5 Melondy Doddy College Advising Corps
5 Donald Dowell Advancement - Operations
5 Jordan Doyle Neeley Academic Advising Center
5 Meggan Duncan Nutritional Sciences
5 David Elizalde Department of Design
5 Ashley English Strategic Communication
5 Doris Erazo Facility Services
5 Stuart Flynn TCU and UNTHSC School of Medicine
5 Paige Folger MBA Grad Career Service Center
5 Carrie Franklin College of Fine Arts
5 Michelle Franklin Neeley Academic Advising Center
5 Douglas Fuqua TCU Police
5 Romelia Gallegos Residential Housekeeping
5 Scott Gilbert Information Technology
5 Michael Glynn Office of Admission
5 Jennifer Griffith English
5 Betty Grubbs College of Education
5 Olivia Guzman Facility Services
5 Dustin Hahn Film, Television and Digital Media
5 Christopher Harper Communication Studies
5 Rachel Harris Marketing & Communication
5 Francisco Hernandez Residential Housekeeping
5 Emily Herzig Mathematics
5 Janette Hudson Student Development Services
5 Julie Hulce Starpoint School
5 Hope Jackson Nursing
5 Jamartae Jackson Inclusiveness & Intercultural Services
5 Cynthia James Entrepreneurship & Innovation
5 Beth Janke Nursing
5 Calen Jones Conference Services
5 Adam King Kinesiology
5 Julie Kleberg University Advancement
5 Kaitlin Kountz KinderFrog School
5 Eunseon Kwon Strategic Communication
5 Landon Lamb Nursing
5 Regenia Lewis Human Resources
5 Sarah Liles Athletic Academic Services
5 Endia Lindo College of Education
5 Weiwei Liu Economics
5 Paul Lopez Information Technology
5 Liang Ma Strategic Communication
5 Lea McCracken Religious & Spiritual Life
5 Sallye McDowell BNSF Neeley Leadership Program
5 Adam McKinney School for Classical & Contemporary Dance
5 Sarah Mercado Cross Research
5 Marc Mitrano Development
5 Thomas Montigel Mens Basketball
5 Jenny Moore Office of Admission
5 Aida Mosqueda Residential Housekeeping
5 Mary Nangah School of Art
5 Ric Neaves TCU Police
5 Karen Nelson Dept of Accounting
5 Marc Neri Dept of Accounting
5 Trisha Obregon Extended Education
5 Uche Onyebadi Journalism
5 Brenda Palone TCU Police
5 Laura Patton Development
5 Gabriela Pineider Center for Career and Professional Development
5 Jennifer Pitcock Advancement - Donor Relations
5 Jayna Poprawski Neeley Professional Development Center
5 Steve Przymus College of Education
5 Angela Rangel Scholarships & Financial Aid
5 James Rodriguez School of Music
5 Monica Rodriguez Neeley Academic Advising Center
5 Ashlie Seale Nursing
5 Nicole Sinclair Office of Admission
5 Cori Smit Financial Services
5 Angelique Smith School for Classical & Contemporary Dance
5 Brad Stewart Campus Recreation
5 Angela Strittmatter Development
5 Paul Strittmatter TCU Police
5 Minakshi Trivedi Marketing
5 Brad Trussell Mary Couts Burnett Library
5 Tee Tyler Social Work
5 John Van Pelt Information Technology
5 Melissa Villegas Development
5 Jocelyn Waterman Financial Services
5 Wendy Watson Office of VC for Advancement
5 Justin Whitehead TCU Police
5 Christopher Willmer Theatre
5 Amina Zarrugh Sociology & Anthropology